Типи ліцензій на використання ПЗ

ЛіцензіяFreeware

Freeware – вид ліцензії на програмне забезпечення, який передбачає безкоштовне користування програмою. При цьому розробник може уточнювати, яке саме використання може бути безкоштовним (використання в особистих цілях, комерційне використання і т.д.). Також, відсутність оплати за користування програмою не означає, що користувач має право змінювати вихідний код програми, а також самостійно поширювати програму яким завгодно чином. Freeware іноді плутають з Вільним ПЗ, але у цих двох ліцензій є суттєві відмінності.

Приклади Freeware: Mozilla Firefox, Opera, Dr.WEB CureIt!, Skype

ЛіцензіяDemoware

Demoware – програмне забезпечення, яке служить для демонстрації можливостей програми. Це “урізані” версії платних програм, які можна завантажити для того, щоб спробувати програму в дії. У демо-режимі, як правило, не працює частина функціонала програми. Наприклад, графічний редактор, може надавати тільки частина інструментів обробки зображень. Також, розробники можуть відключати функцію збереження результатів роботи, даючи користувачеві право лише познайомитися з можливостями програми.

Варіанти обмеження функціональності в Demoware:
– надання частини функцій програми (10 ефектів з 30, наприклад);
– в демо-режимі, надаються тільки ті функції, які вже давно присутні на ринку, а разом з покупкою ліцензії додаються раніше відключені інноваційні функції (наприклад, запис даних на CD\DVD – є в демо режимі, а робота з Blu- ay дисками – тільки при покупці ліцензії);
– відключені функції збереження результатів роботи;
– додавання в збережений файл позначень того, що програма використовувалася в демо-режимі (наприклад, в фото або у відео, може додаватися копірайт авторів програми).

ЛіцензіяShareware

Shareware – умовно-безкоштовне програмне забезпечення. Зараз під shareware найчастіше розуміють метод поширення комерційного ПЗ на ринку, при якому користувачеві пропонується версія комерційного продукту обмежена за можливостями, терміну дії або забороною на використання в цілях, відмінних від ознайомлювальних.

Умовно-безкоштовні програми можуть обмежувати комерційне використання, а також періодично нагадувати користувачеві про оплату.

 

ЛіцензіяTrialware

Trialware – вид ліцензії на ПЗ , який також , як і Demoware використовується для демонстрації роботи платних програм. Відмінність полягає в тому , що в таких програмах обмежується не функціонал , а час використання. Розробник програми дає користувачеві можливість користуватися всіма функціями програми обмежений час. Пробний період може бути самим різним , і обчислюватися по різному. Дуже поширеним терміном пробного користування – є період в 30 днів . Також часто зустрічаються програми, що працюють в trial – режимі 14 днів . Однак зустрічаються й інші строки використання програм : 7 днів , 60 днів , 90 днів … Крім того , іноді розробники відраховую пробний період не за кількістю днів , а за кількістю запусків. Тобто ви можете запустити програму тільки , наприклад , 20 разів , далі вона працювати не буде.

ЛіцензіяGPL

GPL (Свободное ПО) – це дуже цікавий вид ліцензування, який надає користувачеві широкі можливості. Цей вид ПЗ дуже не схожий на інші програми. Судіть самі: у вас є можливість безкоштовно користуватися програмою як в особистих так і комерційний цілях, змінювати її (удосконалювати), поширювати як оригінальну програму, так і змінену вами. Єдине, що вам не можна робити – це продавати як оригінальний, так і змінений вами продукт. Вільне ПЗ (його ще називають Open Source ПЗ) поширюється по ліцензії GNU General Public License (GNU GPL).

На практиці все відбувається приблизно так . Над вільним ПЗ трудиться група програмістів волонтерів ( або найманих ) , але поширюють вони свої програми не тільки безкоштовно , але також разом з вихідними кодами. Тобто , маючи навички в програмуванні , ви можете удосконалювати програму або змінювати її функції під свої особисті потреби – адже у вас є не тільки скомпільована програма , але і її вихідні коди . Також ви можете брати участь у розробці в групах програмістів. Це спрощена схема розробки і поширення вільного ПЗ – важливі не точності в деталях , а сам принцип.

Іноді буває так, що через бажання багатьох користувачів зробити свої версії, програма розходиться по інтернету в десятках, а то й сотнях версій, кожна з яких має свої плюси і мінуси – приклад Miranda.

ЛіцензіяКомерційне ПО

Комерційне ПО (Commercialware) – це вид ліцензування, при якому головне метою поширення програми є отримання прибутку. Програми з такою ліцензією часто відрізняються тим, що розробник не випускає навіть пробні версії. Тобто користуватися такою програмою можна тільки після покупки ліцензії. Розробники Комерційного ПО часто займаються написанням програм під замовлення.

ЛіцензіяDonationware

Donationware – це вид Freeware, особливістю якого є те, що автор просить користувачів внести добровільне пожертвування, яке б допомогло надалі покращувати продукт. Однак, оскільки пожертву за визначенням не може бути обов’язковим, ви маєте право безкоштовно користуватися програмою. Принципи ліцензії Donationware повністю збігаються з принципами Freeware, а сама ліцензія носить формальний характер.

ЛіцензіяAdware

Adware – це тип програмного забезпечення, яке може бути як платним, так і безкоштовним, але відмінною його рисою є наявність реклами в інтерфейсі або на стадії установки програми. Зазвичай Adware – це безкоштовні і часто досить корисні програми. Але розробники все-таки намагаються витягти прибуток від свого ПЗ шляхом вбудовування реклами.

Adware програми можуть містити в собі кілька видів реклами:
– пропозиція поміняти в інтернет-браузері стартову сторінку, вбудувати нову пошукову систему в якості системи за замовчуванням і / або встановити в браузер нову панель інструментів;
– пропозиція встановити крім даної програми, додаткову програму, функціонал якої не належить до завдань, виконуваних першою програмою;
– банери в інтерфейсі, що рекламують інтернет-сервіси, будь-які товари, або інше ПЗ.

ЛіцензіяBeerware

І наостанок, Beerware . Це різновид Donationware, в якій пожертвуванням є пиво! Це жартівливий вид ліцензії, який має на увазі, що користувач може безкоштовно користуватися програмою, але якщо програма йому сподобалася, і він зустріне автора цієї програми, він повинен купити йому кухоль пива.